Državnoj ili nacionalnoj ideologiji žrtve su potrebne kao sredstvo politike a ne kao patnja ljudskoga bića, zato ih ona obezličuje, obezljuđuje, zato su joj potrebni samo brojevi – što veći, to bolje, smatra ona. Eto razloga, grozno prostačkoga ali vrlo žilavoga, zbog kojega se u nas i danas održavaju stari i prave novi viktimizacijski mitovi: 700.000 Srba pobijenih u Jasenovcu, 500.000 Hrvata pobijenih na Bleiburgu, 300.000 Bošnjaka pobijenih u posljednjem ratu… Ništa, čak ni prijezir dušmana, ne oduzima dostojanstvo žrtvama kao ovo “patriotsko” i “domoljubno” licitiranje brojevima.
– Ivan Lovrenović, ‘Pamćenje bez sjećanja’ (2008)
Bosna i Hercegovina (1991-1995)
Bosanska knjiga mrtvih / The Bosnian book of the dead
Istraživačko dokumentacioni centar (Sarajevo, 2012, 4 knjige)
Izvor: www.mnemos.ba
Bosanska knjiga mrtvih je do sada najpouzdaniji izvor o ljudima koji su izgubili život u ratu, bazirana na podacima iz različitih izvora, uključujući 7.725 izjava svjedoka, podacima iz 5.500 tekstova dnevnih i periodičnih novina, 750 video i tonskih zapisa, te 1.500 stranica različitih dokumenata , uključujući podatke Državne komisije za nestale BiH i arhive 725 organizacija, uključujući i pravosudne institucije. Utvrđena su 95.940 imena bosanskohercegovačkih državljana. U [PDF]:
- I. tom. Uvod, rezultati istraživanja – analiza podataka. Poimenični spiskovi: Sarajevo, Srebrenica.
- II. tom. Poimenični spiskovi: Prijedor, Zvornik, Bratunac, Foča, Vlasenica, Mostar, Doboj, Višegrad, Banja Luka, Brčko.
- III. tom. Poimenični spiskovi: Rogatica, Sanski Most, Bihać, Goražde, Zenica, Bosanska Krupa, Travnik, Ključ, Tuzla, Velika Kladuša, Kotor Varoš, Bijeljina, Derventa, Konjic, Vitez, Cazin, Zavidovići, Gradačac, Maglaj, Bugojno, Teslić, Tešanj, Bosanski Brod, Jajce, Bosanski Novi, Visoko, Kalesija.
- IV. tom. Poimenični spiskovi: Modriča, Bosanski Šamac, Bosanska Gradiška, Nevesinje, Lukavac, Ugljevik, Prnjavor, Gornji Vakuf, Lopare, Mrkonjić Grad, Gračanica, Novi Travnik, Kakanj, Prozor, Kiseljak, Sokolac, Bosanski Petrovac, Živinice, Orašje, Vareš, Busovača, Gacko, Banovići, Žepče, Trebinje, Kupres, Srebrenik, Bosanska Dubica, Donji Vakuf, Odžak, Čajnice, Olovo, Jablanica, Breza, Kalinovik, Čelinac, Laktaši, Čapljina, Kladanj, Rudo, Glamoč, Šipovo, Šekovići, Bosansko Grahovo, Skender Vakuf, Drvar, Han Pijesak, Srbac, Kreševo, Livno, Bileća, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Ljubuški, Čitluk, Grude, Ljubinje, Posušje, Neum, općina stanovanja nepoznata, indirektne žrtve, sporni. Ocjena baze podataka.
Spisak poginulih branitelja i civila tokom opsade Sarajevo 1992-1995
Specijalni prilog BH Dani (Sarajevo, 6. april/travanj 2002)
Izvor: bhdani.ba/portal/arhiva-67-281/251/spiskovi.shtml
Ni deset godina od početka opsade grada, Sarajevo nije dobilo svoju “knjigu mrtvih”. Dani su pokušali da po prvi put objave cjelovite spiskove poginulih sarajevskih branitelja i civila ubijenih u gradu. Zahvaljujući Udruženju Muslimana za antigenocidne aktivnosti (MAG), te općinskim ministarstvima za boračka pitanja, dobili smo spiskove koji su pred vama. Unatoč ogromnim naporima koje smo uložili u kompletiranje spiskova, svjesni smo da ni oni nisu potpuni, mada su najpotpuniji do sada napravljeni. Stoga vas molimo za razumijevanje zbog eventualnih nedostataka [PDF] ovog priloga: neka naš pokušaj bude još jedan poziv nadležnim organima da se od zaborava otrgnu oni koji su u slobodu Sarajeva ugradili vlastite živote. – Redakcija Dana
Ubijeni i nestali Hrvati BiH 1991-1995
Posebni broj Svjetlo riječi (Sarajevo, kolovoz 2008)
Vlasnik: Franjevačka provincija Bosna Srebrena
U suradnji s Istraživačko dokumentacionim centrom iz Sarajevo koji je ustupio podatke Svjetlo riječi u [PDF] ovom posebnom broju objavljuje imena ubijenih i nestalih Hrvata Bosne i Hercegovine u razdoblju od 1991 do 1995. Već su neki radili popise za pojedina mjesta i župe, a IDC nastoji dati cjelovitiji popis ubijenih i nestalih za cijelu BiH. Ovaj popis, sastavljen prema abecednom redu prezimena, nije potpun ni apsolutno točan, pa zato molimo članove obitelji, prijatelje, poznanike stradalih da se jave kako bi se otklonili nedostaci i pogreške. Nije dovoljno konstatirati manjkavost, odgovorni smo da se to ispravi.
Hrvatska (1991-1995)
Spisak srpskih žrtava rata i poraća na području Republike Hrvatske i bivše RSK 1990-1998.
D.I.C. Veritas (verzija 04.08.2015.)
Izvor: www.veritas.org.rs
DIC Veritas je prebrojavao i popisivao srpske žrtve rata na području Republike Hrvatske i bivše RSK. Na tom spisku, objavljenom 2015. godine uoči Dana sećanja na srpske žrtve, se među 7.210 srpskih žrtava na području Hrvatske iz devedestih nalaze i imena 1.853 poginula i nestala Srba u toku ii nakon akcije “Oluja”, od kojih su 1.202 civili, a od njih oko tri četvrtine stariji od 60 godina. Uz napomenu da ovaj spisak razlikuje od utvrđenja Haškog tribunala, predstavljamo ga u [PDF]. Baza podataka se nalazi na websajtu Veritasa.
Kosovo (1998-2000)
Kosovska knjiga pamćenja 1998-2000. / Libër kujtimi e Kosovës 1998-2000.
Humanitarian Law Center Belgrade / Humanitarian Law Centre Kosovo
Izvor: www.kosovskaknjigapamcenja.org
Celokupni registar ljudskih gubitaka iz sukoba na Kosovu je ključan da bi se zaustavilo javno odricanje i političko manipulisanje žrtvama koje se događa širom regiona i predstavlja opasnost da se ciklus agresije obesmrti. Tokom prethodnih programa, FHP Kosovo je radio izbliza sa FHP-om u cilju integrisanja dokumentacije i istraživačkih napora, uspostavljanja tačnih metodologija za dobijanje izjava žrtava, svedoka i članova porodica, i u cilju stvaranja jedne zajedničke baze podataka koja sadrži sve ove informacije. Ukupno je upotrebljeno 31.600 dokumenata za dokumentovanje smrti ili nestanka 13.535 osoba – 10.812 Albanaca, 2.197 Srba i 526 Roma, Bošnjaka, Crnogoraca i nealbanaca – u vezi rata od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000.. U pogledu statusa žrtava, 10.317 civila je izgubilo život ili nestalo u vezi rata, od kojih 8676 Albanaca, 1.196 Srba i 445 Roma i ostalih, zajedno sa 3218 pripadnika oružanih formacija, uključujući i 2131 pripadnika OVK i FARK-a, 1084 pripadnika srpskih snaga, i 3 pripadnika KFOR-a. Ovde možete preuzeti listu ubijenih, nestalih i stradalih 1998-2000 u [EXCEL].
Ažurirano: 17.12.2019.